Nederlands English German

SO die BBOFTT: tips voor gedragsverandering

Dr. Monique L’Hoir van TNO sprak op 8 oktober 2011 tijdens het najaarscongres van de Nederlandse Vereniging voor Kindertandheelkunde over manieren om het gedrag van kinderen te veranderen. Het motto: SO die BBOFTT. Dit staat voor Slaap, Opvoeding, Borstvoeding, Buitenspelen, Ontbijten, (weinig) Frisdrank, (weinig) Tv, (weinig) Tussendoortjes.

Wellicht ten overvloede:

  • Een kind heeft veel en regelmatige slaap nodig.
  • Goed opvoeden is gezaghebbend opvoeden. De ouders hebben gezag en gebruiken gezag. Dat is wat anders dan ‘macht’. Het betekent dat er duidelijke regels en afspraken zijn en tegelijkertijd liefde en warmte is.
  • Het ontbijt is ontzettend belangrijk voor de energie van het kind en een goede spijsvertering.
  • Frisdrank bevat veel suikers en zuur, en is dus niet aan te raden.
  • Het koppelen van eten aan televisiekijken zorgt ervoor dat elke keer dat een kind tv kijkt, het ook graag wat wil eten. En het zijn geen worteltjes en komkommertjes waar het dan zin in heeft.
  • Tussendoortjes, te vaak en te groot, leiden tot overgewicht en cariës.

Niet doorslaan

L’Hoir waarschuwt voor doorslaan in het gezond willen opvoeden van kinderen. “Zo wordt er vaak te veel druk gegeven bij het eten van groente. Doordat de intonatie van de ouder bij het aansporen tot het eten van groente niet al te vriendelijk is, ervaart het kind de groente als iets onaangenaams. Een mopperende moeder en het eten van groenten kan in één maaltijd aan elkaar worden gekoppeld.”

Goed belonen

Ook belonen met zoetigheid, eten of toetjes is pedagogisch heel onhandig. Goed belonen is belonen met complimentjes, een aai over de bol of samen iets leuks doen. Het koppelen van goed gedrag aan toetjes en beloningen, kan leiden tot zogenaamde ‘emotie-eters’. Tijdens het eten is het belangrijk dat er over van alles en nog wat wordt gepraat, behalve over het eten zelf. Zo wordt er vaak beter gegeten dan wanneer ouders er bovenop zitten en de groente naar binnen wordt ‘gedwongen’. De gouden regel is kinderen 'empoweren' in wat ze goed doen, complimenteer ze en verwoordt het positief.

Bron: